Arbetsdagen 22/4

24 april, 2018

Vilken dag – full av fix och samarbete!
Tack alla härliga medlemmar som anslöt på vår arbetsdag i söndags! Det var massor av glada och handlingskraftiga människor som utrustade med borstar, hammare och skurmedel fejade i caféet, ställde iordning under läktarna, planterade blommor, hamrade, spikade och krokade arm för att vårstäda vår fina anläggning. Njut gärna av tex en extra ren läktare och alldeles nyputsade vattenkoppar.
Ett alldeles särskilt tack till alla barn som så fantastiskt bidrog med liv och lust!
Och som en av mina medmedlemmarna uttryckte i fika- och korvpausen; Det känns så härligt att få bidra, det är ju vår klubb och vi som delar ansvaret att hålla den så här fin.
Om en vecka är det Hästens Dag! Den 1 maj. En lång och stolt tradition där vi har chansen att visa Billdals Ridklubb från sin allra bästa sida. Bjud gärna med vänner, släkt, bekanta och gärna de som inte brukar hänga hos oss eller som inte ännu har upptäckt världens bästa bullar och hur fantastiskt det är med hästar och ridning!
Vi ses!
Magdalena Rönström, ordförande Billdals Ridklubb