Billdals Ridklubbs Ungdomsstipendie

27 maj, 2016

Årets stipendium tilldelas Hedvig Norlén

Stipendiet tilldelas Hedvig Norlén, som varit mycket aktiv och hjälpsam på klubben under året. Hon har med stort engagemang drivit Ungdomssektionen på ett ansvarsfullt och föredömligt sätt, samt genom väl genomförda hästkunskapslektioner blivit den största förebilden bland alla unga ridelever. Hon sprider glädje i stallet och delar med sig av sin kunskap. För oss ridlärare är hon den som alltid finns till hands vad det än gäller.

-Dina ridlärare på Billdals Ridklubb

Hedvig och Silver

Stipendiet innefattar i år en utbildningshäst SILVER ACE under maj, juni och augusti. Det ingår också regelbunden träning tillsammans med Silver under dessa månader för klubbens ridlärare, samt möjlighet till tävling efter överenskommelse.